top of page

Nocleg u rodzin

Założeniem ŚDM w parafii jest przyjęcie młodych Pielgrzymów do swoich domów. Jest to wspaniała okazja do poznania nowych ludzi, wymiany kulturowej i dzielenia się z innymi. Jednak żadna grupa Młodych nie może przyjechać do naszej parafii, jeśli rodziny nie zdecydują się zostać Gospodarzami i przyjąć Gości pod swój dach.

 

Zatem serdecznie zachęcamy rodziny naszej parafii do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu i wsparciu naszego wspólnego dzieła, poprzez przyjęcie Pielgrzymów do swoich domów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak przygotować się na przyjęcie Gości?

Co należy im zapewnić?

 

                ...najczÄ™stsze pytania i wÄ…tpliwoÅ›ci

 

 

ZAKWATEROWANIE

 

Dla komfortu i swobody zarówno Gości, jak i Domowników, zalecamy przyjęcie co najmniej dwóch Pielgrzymów. Ponadto radzimy, by przygotować im jednen osobny pokój do spania, z miejscem na bagaże.

 

 

...Niestety nie posiadam w domu tylu wolnych łóżek

Nieszkodzi. Młodzi uczestniczący w ŚDM przyzwyczajeni są do "trudnych warunków". Większość z nich pielgrzymuje ze śpiworami i karimatami, dlatego wystarczy im "kaweł podłogi". Można im przygotować np. dmuchane materace, łóżka polowe, rozkładane fotele, itp.

 

 

...Nie wiem, czy w czasie ÅšDM w parafii dostanÄ™ urlop w pracy

Branie urlopu w tym czasie nie jest konieczne. Wystarczy, że jeden z domowników zaopiekuje się Gośćmi - najlepiej młodzież, która w lipcu ma przecież wakacje. Młodzi w domu będą głównie przebywać rano i wieczorem (na nocleg). Ponadto Wolontariusze będą odbierać Młodych i zaprowadzać do parafii.

 

 

...Jak mam zorganizować czas wolny swoim Gościom?

Parafialne Centrum ŚDM przygotowuje program całodziennych zajęć, aktywności i wycieczek dla naszych Gości. To właśnie w parafii Młodzi spędzą najwięcej czasu. Wspólne śniadania, kolacje i wieczory są doskonałą okazją do rozmowy, poznania ich kultury i pokazania polskich zwyczajów.

Niedziela (24 lipca) to dzień, w którym Młodzi spędzają najwięcej czasu ze swoją Rodziną - wspólne śniadania, wyjście na niedzielną mszę świętą i rodzinny obiad.

(Prosimy, by w czasie przyjmowania Młodych w swoich domach, nie częstować ich alkoholem, jak to się ma często w polskim zwyczaju)

 

 

 

 

POROZUMIEWANIE SIĘ

 

Na ŚDM nie istnieje żadna bariera językowa! Najpopularniejszym językiem jest... język "serca", który pozwala na porozumienie się w każdej sytuacji.

Bardzo pomocny (i najczęściej stosowany) jest język "migowy", zwany również "pokazywanym", czy "ręcznym" :) Można również posiłkować się rozwiązaniami technicznymi, np. internetowymi translatorami (np. Google Translator).

Rodziny, jak tylko dowiemy się z jakiego kraju przyjedzie do nas młodzież, otrzymają praktyczne przewodniki z zestawem najpotrzebniejszych słówek.

 

 

...Boję się, że w nagłych przypadkach, sytuacjach problemowych, nie będę w stanie pomóc Gościom

Przy naszym Parafialnym Centrum ŚDM będą pracowali wolontariusze językowi, którzy będą również służyć Państwu pomocą i wsparciem.

 

 

 

WYŻYWIENIE

 

Gościom w domu należy codziennie zapewnić śniadanie (ewentualnie dostęp do lodówki). Obiady oraz niektóre kolacje będą zapewnione przez Parafialne Centrum ŚDM.

Wyżywieniem Gości można podzielić się z naszymi sąsiadami, którzy sami nie mieli warunków do przyjęcia ich do swoich domów. W ramach jednej klatki, bloku można gościć grupę Młodych - ktoś zapewnia im nocleg, ktoś inny śniadania, ktoś upiecze ciasto, a jeszcze ktoś inny zaprosi na kolację. Wyżywienie nie musi być kosztem tylko rodziny goszczącej.

 

 

...Nie umiem gotować wykwintnych dań. Nie znam kuchni kraju, z którego pochodzą Goście

Ważne jest by oferować Gościom posiłki kuchni polskiej, która przecież ma wiele do zaoferowania i tak często jest zachwalana przez zagranicznych turystów. Chwalmy się polską kuchnią. Dla Młodych będzie to również okazja do poznania naszej kultury.

Posiłki nie muszą być wykwintne - wystarczą proste dania, jak np. pierogi, bigos, barszcz czerowny, krokiety, gołąbki...

bottom of page